U anketi je sudjelovalo 2000 čelnika iz područja politike, gospodarstva, medija i znanosti, koji su se složili da sigurnost daje više povoda za brigu nego prosperitet. U očekivanju 2005. ispitanici najviše strahuju od učestalih terorističkih napada (njih 46 posto) i širenja rata izvan granica Iraka (24 posto).
Tridesetdva posto čelnika drži da će svijet 2005. biti nešto manje siguran nego što je danas, a čak 31 posto predviđa da će biti puno manje siguran nego što je danas slučaj.
Zanimljiva je i pojedinost da svjetski politički čelnici znatno više brinu zbog sigurnosti nego opća javnost, čijih je 50 tisuća predstavnika ispitano u okviru ankete "Glas naroda", koja je također provedena po narudžbi Svjetskog gospodarskog foruma.
Iako strahuju za sigurnost, čelnici smatraju da prijetnje neće nepovoljno utjecati na svjetsko gospodarstvo i općenito izražavaju veći optimizam u vezi s gospodarstvom u 2005. nego što je bio slučaj prije godinu dana, ali i u odnosu na ispitanike iz redova "opće javnosti".
Dvije trećine (65 posto) čelnika vjeruje da će sljedeće generacije uživati u većem prosperitetu, dok samo njih 27 posto smatra da će sljedeća generacija biti manje prosperitetna.
Riječ je o znatnom poboljšanju mišljenja svjetskih čelnika u pitanju prosperiteta u 2005. budući da je u prošlogodišnjoj anketi 59 posto čelnika izrazilo optimistično uvjerenje da će sljedeće generacije uživati veći prosperitet dok je 29 posto izrazilo uvjerenje da će naši potomci biti manje prosperitetni.