Ističe i da je lani sjevernim Jadranom tankerima u Italiju prevezeno 47 milijuna tona nafte, od čega 37 milijuna tona u Trst.
Ekološke udruge protive se projektu Družba Adrija, kojim bi se ruska nafta dopremala do Omišlja.
"Smatram da treba poštivati sudjelovanje javnosti pri donošenju svake odluke, ali i stručne argumente", kaže Vesna Trnokop-Tanta.
Ove su godine dosad prihodi Janafa smanjeni 11 posto. Posljedica je to pada tečaja dolara, ali i činjenice da Janaf više nema prihode od lučkih pristojbi.
"Prihod u dolarima porastao nam je šest posto u prvih devet mjeseci ove godine, a rashodi poslovanja manji su deset posto. Sve je to donijelo dobit u tom razdoblju koja je čak 46 posto veća od planirane", kazala je Vesna Trnokop-Tanta.
Na pitanje prijeti li opasnost da projekt Družbe Adrije preuzmu Slovenija ili Italija, ako neće Hrvatska, čelnica Janafa kaže da Europa i Amerika razmatraju i druge strateške smjerove opskrbe naftom, a zemlje koje mogu biti konkurentne predlažu upravo svoje prijevozne potencijale kako bi povećale svoj energetski i gospodarski značaj u regiji.
"Najnovija je opcija da albanska luka Vlore postane konačno odredište naftovoda AMBO s godišnjim kapacitetom od čak 40 milijuna tona nafte. Riječ je o istom Jadranskom moru i riziku od mogućih onečišćenja", zaključuje Vesna Trnokop-Tanta u Večernjem listu.