Cilj ovakve vježbe je prije svega provjeriti kako sustav zaštite i spašavanja djeluje kroz tijela državne uprave, službe i organizacije, koji u okviru svoje djelatnosti participiraju u odgovoru na ovakve vrste ugroze, te kako su planirane procedure, međusobne nadležnosti i komunikacije u takvim situacijama.
Projekt SEESIM se temelji na ideji informatičkog povezivanja simulacijskih središta zemalja članica SEDM procesa, a u cilju održavanja niza multinacionalnih simulacijskih vježbi. U vježbu su pored Ministarstva obrane uključena i ministarstva unutarnjih i vanjskih poslova, zdravstva i socijalne skrbi, financija, mora, turizma, prometa i razvitka, zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, te Hrvatski zavod za toksikologiju i Hrvatski Crveni križ.
Scenarij vježbe SEESIM 04 temelji se na upravljanju kriznom situacijom, izazvanom nizom terorističkih napada u državama jugoistočne Europe. Pored zemalja članica SEDM procesa (Albanija, Bugarska, Grčka, Hrvatska, Italija, Makedonija, Rumunjska, SAD, Slovenija i Turska), u vježbi će sudjelovati predstavnici SEEBRIG-a (South Eastern Europe Brigade) te će vježbu pratiti predstavnici Ureda UN-a za koordinaciju humanitarnih pitanja (UN OCHA), Euroatlantskog centra za koordinaciju reagiranja u katastrofama (EARDC-NATO), Međunarodne organizacije crvenog križa i RACVIAC-a (Regional Arms Control Verification and Implementation Assistance Centre).
U scenariju Republike Hrvatske zamišljen je teroristički napad i oštećenja broda u priobalnom području koji prevozi opasne kemikalije a obzirom na pretpostavke meteorološke situacije i moguće bi bilo ugroženo stanovništvo i akvatorij.
Prva takva vježba SEESIM 02, održana je u prosincu 2002. u Grčkoj, a SAD su bile suorganizator i pružale potporu, stoji u priopćenju Ministarstva obrane.