"Smatram da pregovori o našem priključenju EU-u mogu početi u prvim mjesecima 2005. godine, a ambicija moje vlade je da se pregovori zaključe u roku od dvije godine", rekao je Sanader upitan koliko će vremena biti potrebno za priključenje Hrvatske Europskoj uniji. Sanader je u odgovoru na pitanje hoće li pristupanje Hrvatske EU-u potaknuti i nove podjele u balkanskoj regiji istaknuo kako bi hrvatsko članstvo predstavljalo odlična presedan za ostale zemlje regije jer bi pokazalo da i one, poput Hrvatske, mogu uspjeti u priključivanju Europskoj uniji. "Članstvo Hrvatske u Europskoj uniji bit će veliki povijesni događaj za Balkana", rekao je premijer Sanader u razgovoru objavljenom u subotnjem izdanju milanskog lista.
Upitan što misli o činjenici da se u novom europskom ustavu ne spominju kršćanski korijeni Europe premijer Sanader je ocijenio kako je, po njegovom mišljenju, bilo prikladnije spomenuti kršćanske korijene u europskom ustavu, no napomenuo je i kako se "na žalost, tekst više ne može mijenjati".
Na pitanje o odnosu sa predsjednikom vlade Srbije, Vojislavom Koštunicom Sanader je rekao kako i on i Koštunica rade na normalizaciji odnosa između Hrvatske i Srbije te napomenuo kako će uskoro otići u službeni posjet Beogradu izrazivši nadu da će srbijanski premijer uskoro uzvratiti posjet. Sanader je istaknuo i kako je u Hrvatskoj pitanje povratka srpskih izbjeglica iz Hrvatske zadovoljavajuće riješeno.
Sanader je u razgovoru naveo i kako se Hrvatska glede rješavanje pitanja Kosova oslanja na europsku politiku, odnosno "na ono što će odlučiti EU".
List u uvodu razgovora Sanadera predstavlja kao "čelnika nove Hrvatske koja nakon ratova, razaranja i međuetničkih mržnji želi gledati naprijed", te ocjenjuje da već i slika Sanadera kako u Solunu ljubazno razgovara s srbijanskim kolegom Koštunicom pruža razlog za nadu u bolju budućnost Balkana.