Komisija će također objaviti i redovito godišnje izviješće o napretku Bugarske i Rumunjske te ocijeniti sposobnost Turske da započne pregovore o članstvu.
Prema najavama stranih agencija, koje su imale uvid u te dokumente, Europska komisija će predložiti uvođenje mogućnosti suspenzije pregovora o članstvu u slučaju ozbiljnog i stalnog kršenja načela slobode, demokracije, poštivanja ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Te dokumente Komisija prosljeđuje Vijeću EU-a koje donosi konačnu odluku.
U pretpristupnoj strategiji, Komisija će izići i s konkretnim iznosima pomoći na koju će Hrvatska moći računati u sljedeće dvije godine. Stjecanjem kandidatskog statusa, Hrvatskoj je otvoren pristup trima pretpristupnim fondovima EU-a - PHARE, namijenjen za izgradnju institucija potrebnih u procesu približavanja EU-u, ISPA, namijenjen za prometne i ekološke projekte te SAPARD, za poljoprivredu i ruralni razvoj. Prema nekim izvorima, iznos te pomoći mogao bi doseći oko 130 milijuna eura godišnje.
U tom će dokumentu, Komisija također istaknuti važnost pune suradnje s Haškim sudom.
Europsko vijeće je na summitu u lipnju, kada je Hrvatsku promaknulo u kandidata za članstvo, zadužilo sadašnji sastav Europske komisije da do kraja svoga mandata, koji istječe krajem ovoga mjeseca, izradi pretpristupnu strategiju za Hrvatsku. Europsko vijeće je u svojoj odluci navelo da pregovori s Hrvatskom o punopravnom članstvu trebaju započeti početkom sljedeće godine, sazivanjem bilateralne međuvladine konferencije.
Sjednica Komisije je započela oko 9.00 sati, a njezini rezultati trebali bi biti poznate nešto iza podneva.