Ryder je upoznao Mesića s ulogom ICFTU-a u ovom dijelu Europe, gdje njegovo djelovanje i pomoć u razvoju civilnog i demokratskog društva u zemljama koje prolaze tranzicijski proces predstavlja jedan od prioriteta.
Mesić je pojasnio teške okolnosti u kojima se odvijao proces pretvorbe i privatizacije u Hrvatskoj, istaknuvši kako je Hrvatska u ovome trenutku gotovo deindustrijalizirana zemlja u kojoj je i neadekvatno funkcioniranje pravne države doprinijelo velikom broju nezaposlenih i neuspješnim primjerima privatizacije.
Složio se kako bez djelovanja sindikata kao društvenog korektiva nije moguće ostvariti temeljnu odredbu Ustava da je Hrvatska demokratska, socijalna i pravedna država, ističe se u priopćenju.
Predsjednica SSSH Vesna Dejanović naglasila je da će sindikati postati neuvjerljivi ako ne profunkcionira pravna država, a bez temeljite reforme pravosuđa ne može se građanima vratiti vjeru u pravnu i pravednu državu.
Također je ocijenila da se rasprave na Gospodarsko-socijalnom vijeću održavaju samo radi zadovoljenja forme, bez stvarne mogućnosti sudjelovanja sindikata u "krojenju zajedničke sudbine".
Dodala je kako je SSSH ponudio suradnju Vladi pri pregovorima o pristupanju EU, budući da preko svoje svjetske organizacije ICFTU-a i europske asocijacije ETUC-a može pribaviti mnoge ekspertize potrebne za donošenje ispravnih odluka.
SSSH je jedina sindikalna konfederacija iz Hrvatske učlanjena u ICFTU koji okuplja sindikate iz 150 zemalja širom svijeta, kaže se u priopćenju.