Riječ je o projektu koji je započeo prije četiri godine. Lani su pronađeni neobično zanimljivi nalazi, a najveće zanimanje svjetskih stručnjaka pobudilo je sjemenje pronađeno u posudi, za koje stručnjaci pretpostavljaju da je iz VII. stoljeća prije Krista.
Pronalazak je bio utoliko zanimljiviji što je sjemenje pokazalo znakove klijavosti. Naime, do sada je zabilježen smo jedan slučaj u svijetu, točnije u Kini, kad je lotosovo sjemenje pokazalo klijavost nakon 1300 godina. Sjemenje iz Kaptola, ako to potvrde analize, bilo bi zapravo najstarije pronađeno sjemenje u svijetu s odlikom klijavosti, kažu arheolozi.
"Sjemenke koje su lani pronađene poslane su na analizu, no metoda datiranja zahtijeva određenu masu uzorka. Bilo bi nam drago da u tumulima koje ćemo idućih godina otkrivati pronađemo još sjemenja jer smo sada opremljeni i za prikupljanje takvih uzoraka", kazao je Hrvoje Potrebica, voditelj projekta.
Napomenuo je kako u ovogodišnjim istraživanjima, koja će trajati iduća tri do četiri tjedna, planira otvaranja triju tumula.
Ekipa stručnjaka istodobno će obaviti i sondažna ispitivanja staroga naselja koje se nalazi kod nekropole pod tumulima, a riječ je o prilično prilično velikom, utvrđenu i dobro sačuvanu naselju.
Istraživačke radove ove su godine, osim Ministarstva kulture, poduprli i Požeško-slavonska županija, grad Požega i kaptolska općina, na području koje se nalazi nekropola. U istraživanju su uvelike pripomogli i pripadnici Hrvatske vojske i Hrvatskih šuma koji su pripremili teren te Javna ustanova Park prirode "Papuk".