O knjizi su govorili u ime nakladnika Petra Somek, povjesničar Ivan Jurišić, zemljopisac Tomislav Jelić i dekan Prorodoslovno-matematičkog fakulteta Dragutin Feletar.
Jelić je govorio o smještaju brinjskoga područja i njegovu pučanstvu koje u zadnjih stotinjak godina uglavnom emigriralo s tog prostora.
U popisu iz 1857. brinjsko područje imalo je više od 15 tisuća stanovnika i bilo je jedno od najgušće naseljenih dijelova teritorija Habsburške Monarhije, istaknuo je Jelić i dodao kako je 2001. popisano svega četiri tisuće stanovnika.
Holjevac je za pisanje svoje knjige koristio suvremenu arhivsku građu u našim i stranim pismohranama, istaknuo je Jurišić i dodao kako je autor uspio rekonstruirati početak, razvoj i kraj ustanka.
Osim novih podataka o pobuni ličkih Krajišnika sredinom 18. stoljeća autor obrađuje mikropovijest po uzoru na suvremene svjetske povjesničare, istaknuo je Fletar.
Knjiga "Brinjsko-lički ustanak 1746." (159 str.) u četiri poglavlja obrađuje Brinje i brinjski kraj, Vojnu krajinu i krajiške bune u Karlovačkom generalatu, preustroj Karlovačkoga generalata i ustanak iz 1746.
U dodatku knjige obrađuje podrijetlo i značenje riječi "porkulab", književno stvaralaštvo Mateše Kuhačevića dok u prilogu donosi njegovo književno djelo "Utiha nevoljnih".
Na kraju knjige objavljeni su sažetci na engleskom i njemačkom jeziku, uporabljeni izvori i literatura, kazalo mjesta i osoba i popis ilustracija.
Željko Holjevac (1973.) radi na Institutu "Ivo Pilar". Istražuje arhivsku građu u Grazu, Beču, Željeznom i Budimpešti. Objavio je knjigu "Gospić u Vojnoj krajini".