Istaknuo je to ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković na otvaranju 2. izložbe proizvoda i usluga ruralnih područja "Eko-etno", koja se održava u sklopu danas otvorenog 80. Jesenskog međunarodnog zagrebačkog velesajma (JMZV).
Ravnoteža gospodarskog, socijalnog i ekološkog učinka izazov su za suvremenu poljoprivredu, a u ostvarivanju tog cilja Ministarstvo je pokrenulo i niz reformi u poljoprivredi koje obuhvaćaju institucionalno-zakonodavni te gospodarski i društveni okvir, kazao je ministar.
Dodao je kako je jedno od najvećih bogatstava Hrvatske njen ruralni prostor koji zauzima gotovo 90 posto površina. Pritom 57 posto čini poljoprivredno, a 36 posto šumsko zemljište.
Ministar je istaknuo i kako se procjenjuje da oko 500.000 ljudi živi na poljoprivrednim gospodarstvima, a oko 10 posto radno sposobnog stanovništva ostvaruje dohodak od poljoprivrede.
Ruralno se, istaknuo je Čobanković, sve manje percipira kao sirovinska osnova, zaostalost i neperspektivnost, a sve više kao ekološka vrijednost, originalna znanja i kulturni identitet.
Ministar poljoprivrede Slovenije Milan Pogačnik podsjetio je na napore koje je Slovenija morala učiniti na putu ulaska u EU, a dio tih iskustava, kazao je, pokušat će prenijeti i hrvatskim kolegama, kako bi dostizanje normi bilo što bezbolnije.
Direktorica izložbe "Eko-etno" Dijana Katica podsjetila je kako su prošle dvije godine od začetka ideje o postavljanju izložbe. U tom razdoblju, kazala je, izložba je sa skromnih 50 četvornih metara izložbenog prostora izrasla u danas respektabilno predstavljanje proizvoda na površini od više od 2.000 četvornih metara.