Iako se radi o sastanku na visokoj razini čini se malo vjerojatnim da će OPEC na svojem sutrašnjem sastanku najaviti bilo kakve ozbiljnije poteze poput službenog podizanja proizvodnih kvota radi usklađivanja s realnom proizvodnjom, općenito smatranom višom za preko 2 milijuna barela.
Pored toga, ministri će o planu mijenjanja ciljanog raspona cijena tog kartela od između 22 i 28 dolara za barel samo nastaviti raspravljati, te pokušati umanjiti mogućnost hitne potrebe za promjenama unatoč visokim razinama cijena nafte posljednjih mjeseci.
OPEC nije zadovoljan rastom cijena, koji smatra uzrokovanim više strahom nego temeljnim odnosima na tržištu, kazao je saudijski ministar za naftu Ali al-Naimi po dolasku u Beč. "Temeljni odnosi ponude i potražnje ne podržavaju tu cijenu i OPEC ne želi takvu cijenu", kazao je on.
Proizvođači nafte čine sve što mogu kako bi cijene oslabile, nakon njihovog snažnog skoka uslijed zabrinutosti zbog političkih nemira na Bliskome istoku i rastuće potražnje u Kini.
"OPEC čini svoj dio posla, no on nije jedini igrač, a neki su željni zarade", kazao je al-Naimi. "Oni znaju da nema boljeg načina za zaradu od onoga što sada čine tržištu. Mi ne možemo puno toga učiniti. Sve je posve legitimno - ljudi žele zaraditi", dodao je.
OPEC proizvodi dovoljno nafte za podmirenje potražnje i ima kapacitete za povećanje proizvodnje u slučaju potrebe, tvrdi on. "Uvijek ćemo biti ispred potražnje", kazao je al-Naimi. "Ne vidimo nikakve manjkove na tržištu. Nafte je dovoljno za ispunjenje projicirane potražnje".
Prema njegovim riječima, Saudijska Arabija nastavit će proizvoditi 9,5 milijuna barela nafte dnevno dokle god ima narudžbi, a ta zemlja ima kapacitete za proizvodnju dodatnih milijun barela, a ako je potrebno možda i više.