Njujorški Dow Jones indeks gotovo se i nije mijenjao, ostavši na 10.173 boda. No, tehnološki Nasdaq spustio se 0,4 posto, na 1.852 boda.
Cijene nafte, koje su donedavno bile razlogom pada cijena dionica na najnižu ovogodišnju razinu, nastavile su se 'hladiti' peti dan za redom, spustivši se jučer na njujorškom tržištu na 43,1 dolar za barel ili gotovo sedam dolara niže nego prošloga petka.
"Povlačenje cijena nafte smatra se pozitivnim signalom za tržišta, no danas nije imalo utjecaja na dionice. Obujam trgovanja bio je nizak i ništa se nije zbivalo", ocijenio je raspoloženje na tržištu Brian Williamson, potpredsjednik Boston Co. Asset Managementa.
Obujam trgovanja nizak je zbog sezone godišnjih odmora. Na tržištima se također očekuju revidirani podaci o bruto domaćem proizvodu u drugom ovogodišnjem tromjesečju te današnji govor čelnika američke središnje banke Alana Greenspana pred središnjim bankarima. Ulagači su, naime, u potrazi za naznakama budućeg kretanja američkih kamatnih stopa.
Među većim gubitnicama bile su dionice proizvođača čipova, nakon što je Banc of America Securities snizila procjene rasta za tu industriju, navodeći kao razlog porast zaliha i pad potražnje.
Europski burzovni indeksi jučer su poslovanje završili na novim najvišim razinama u zadnja tri tjedna, potpomognuti padom cijena nafte, a uzletom cijena dionica predvodile su zrakoplovne kompanije. Londonski Ftse indeks u takvim je uvjetima ojačao gotovo jedan posto, na 4.453 boda. Frankfurtski DAX skočio je 1,2 posto, na 3.832 boda.