Gelazis je istraživala probleme vezane za ulazak bivših komunističkih zemalja u EU i podsjeća da je i odgoda bilo i prilikom prijema deset zemalja iz prvog kruga. U predstojećem krugu odgode bi mogle biti i češće, prognozira Gelazis za VOA-u, objašnjavajući da se Bruxelles tek treba uhvatiti u koštac s potpunom integracijom 10 novih članica.
Postoji i mogućnost da se javnost u Hrvatskoj u međuvremenu "ohladi" prema Uniji, priznaje ona, podsjećajući da se nešto slično dogodilo i uoči prijema Slovačke i Češke ali istodobno dovodi u pitanje postojanje kvalitetne alternative.
Norveška je bogata zemlja izvan okvira EU-a ali se svakodnevno mora prilagođavati svom okruženju, napominje Gelazis za VOA-u, konstatirajući da "kada trguje sa susjedima, Norveška mora poštovati pravila Unije - a nema pravo glasa kada se ta pravila donose".
U slučaju ulaska u EU "napredak je stvaran i može se izmjeriti", naglašava stručnjakinja iz Centra Woodrow Wilson: "Čak i prije ulaska u Uniju - ako se postavi čvrsti rok, onda ekonomije dobiju zamah, strani ulagači skloniji su ulagati, postoji dobar zakonski temelj koji podržava poslovanje a tu je i obrazovana i motivirana radna snaga", tumači Gelazis.
Ona ipak izdvaja problem upitnih ulaganja velikih njemačkih zemalja poput Njemačke i Italije čije se gospodarstvo suočava s problemima a kada je riječ o hrvatskim aspiracijama, ne treba zaboraviti ni utjecaj hrvatskog članstva u EU na susjede, pogotovo Bosnu i Hercegovinu, prenosi VOA.
Navodeći da je na jednom znanstvenom skupu, održanom prošlog tjedna u Grčkoj, postavljeno pitanje hoće li ulazak Hrvatske u EU destabilizirati BiH, Gelazis podsjeća u razgovoru za VOA-u da "u Bosni žive stotine tisuća hrvatskih državljana".
Hoće li oni otići iz Bosne u Hrvatsku ako Hrvatska postane članicom Unije, pita ona, napominjući da je BiH još prilično daleko od članstva, "a znam da Bruxelles želi da Hrvatska uđe u Uniju s Rumunjskom i Bugarskom", dodaje Gelazis.
Po njezinom mišljenju, taj bi se problem možda mogao riješiti ako se privremeno - nekoliko godina nakon hrvatskog ulaska u Uniju - zabrani zapošljavanje stranaca iz država ne-članica, kao što je učinjeno u baltičkim zemljama, koje imaju veliku rusku manjinu, prenosi VOA riječi stručnjakinje iz washingtonskog Centra Woodrow Wilson.