Izgledno članstvo u Europskoj uniji polučilo je proteklih godina prava čuda i preobražaje u Bosni i Hercegovini ali i u Hrvatskoj, naglašava zueriški list, primjećujući konstatirajući da je u Zagrebu na vlast morao doći upravo nacionalno-konzervativni HDZ da bi se uklonile blokade na putu u Uniju.
"Na dugo odgađanoj sjednici parlamenta na temu suradnje sa sudom UN-a šef HDZ-a i premijer Ivo Sanader ustrajao je na vlastitoj formuli po kojoj njegova vlada namjerava intezivirati pravnu suradnju s Den Haagom iako se na političkoj razini uopće ne slaže s time", podsjeća list.
"Ta razlika koju međunarodna zajednica gotovo uopće nije registrirala podrazumijeva da HDZ a s njim i veliki dio stanovništva smatra da su optužnice haaškog suda u velioj mjeri pogrešne i uvredljive", tumači NZZ.
HDZ danas nastupa kao proeuropska stranka ali nikada neće prihvatiti tumačenje ICTY-ja po kojem je utemljitelj hrvatske države Franjo Tuđman odgovoran za etnička čišćenja i time je na istoj razini kao i Slobodan Milošević, naglašava list, zaključujući da je "Sanaderovo popuštanje Den Haagu bilo tek majstorski manevar".
No, nakon "čudesnog" preobražaja HDZ-a razočarani ratni veterani počeli su se okretati nacionalističkoj Hrvatskoj stranci prava čiji čelnik odnedavno otvoreno očituje svoje ograde u odnosu prema EU-u, bilježi list.
Euro-skepsa je u Hrvatskoj donedavno bila gotovo nepoznata ali će sljedećih godina vjerojatno ojačati, "posebno ako zemlja ne bude u skladu s očekivanjima primljena u članstvo već 2007. godine", upozorava NZZ, dodajući da će u tom slučaju perspektiva ulaska u Uniju izgubiti učinak mehanizma poluge u politici i ojačati poziciju nacionalistički orijentiranih izolacionalista.