Nijedan od gotovo pet tisuća licenciranih lobista u Europskom parlamentu nije angažiran da lobira za hrvatske interese a među 700 interesnih i lobističkih organizacija u Bruxellesu Hrvatska je prisutna tek u nekoliko, i to uglavnom na simboličkoj razini, napominje postaja.
Svi se kunu da je izvoz jedina šansa za Hrvatsku ali malo se na tome radi, upozorava u razgovoru za RFE Željko Ivančević, čelnik Odbora za međunarodnu suradnju i promicanje izvoza u konfederaciji hrvatske industrije i poduzetnika.
"Imamo dobre najave da će se osnovati institucije koje će poticati izvoz u Hrvatskoj, ali zanemaruje se jedna činjenica - da sva iskustva u Europi pokazuju da su zemlje koje su išle tim putem trebale bar do tri godine da bi takva institucija dala prve vidljive pozitivne rezultate", napominje Ivančević.
Hrvatska bilježi veliki vanjsko-trgovinski deficit a suficit ostvaruje samo u odnosima s Bosnom i Hercegovinom i Srbijom, konstatira RFE.
"Regija je sudbina na više načina", naglašava Ivančević, objašnjavajući da se Hrvatska mora orijentirati prema tim tržištima, te podsjećajući da većina zemalja u Europi i svijetu realizira ogromnu većinu svog izvoza u susjedne zemlje.
Konfederacija hrvatske industrije i poduzetnika najavljuje organizirano lobiranje za hrvatske gospodarske interese u Europskoj uniji, bilježi RFE. "Moramo se spremati za konkurenciju i u europskim relacijama jer bez toga bismo mogli izgubiti poziciju prema određenim zemljama koje se također otvaraju prema tržištima u okruženju", tumači Ivančević.
"I mi ćemo testirati - već za godinu ili dvije - jesmo li uistinu konkurentni, jer će tržište Srbije i Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Albanije za godinu dana biti podjednako zanimljivo i velikim svjetskim kompanijama kao i našima, koje sada imaju malo bolju poziciju na tim tržištima nego na tržištima EU-a", dodaje on u razgovoru za RFE.