Te je uredbe Vlada donijela na sjednici 30. lipnja temeljem Zakona o boravišnoj pristojbi (iz 1995.), uz obrazloženje da se nisu bitno promijenile okolnosti važne za predlaganje visine boravišne pristojbe.
Iznos boravišne pristojbe, pojašnjava pomoćnik ministra mora iz Uprave za sustav turističkih zajednica i selektivne oblike turizma Robert Bačac, utvrđuje hrvatska Vlada u prvoj polovici godine zbog pripreme i ugovaranja turističkih poslova za iduću godinu.
Bačac napominje i da se ti iznosi nisu mijenjali već godinama te da se za boravišnu pristojbu po osobi i noćenju, ovisno o razredu turističkog mjesta, u glavnoj sezoni plaća u rasponu od 4 do 7 kuna. U pred i posezoni to iznosi od 2,5 do 5,5 kuna, dok je za izvansezonu raspon toga iznosa od 2 do 4,5 kuna.
Boravišna pristojba plaća se po svakom ostvarenom (i prijavljenom) noćenju, a odnosi se i na domaće i na strane goste. Od toga su izuzete osobe podijeljene u devet skupina, među kojima su djeca do 12 godina, slijepi i gluhi s tjelesnim invaliditetom, sudionici školskih izleta koje organizira škola, pripadnici MUP-a i MORH-a na službenim putovanjima, sezonski turistički radnici i drugi.
Vlasnici kuća ili stanova za odmor u turističkom mjestu boravišnu pristojbu za sebe i članove svoje obitelji mogu pak platiti paušalno. Za dva člana to iznosi, ovisno o turističkom mjestu, od 7,5 do 15 bivših njemačkih maraka, dok se za svakog idućeg plaća od 3 do 6 maraka. Prema Vladinoj Uredbi marke se pretvaraju u eure po konverzijskom tečaju od 1,95583.
Utvrđeni godišnji paušalni iznos boravišne pristojbe za korisnike stalnog veza u lukama nautičkog turizma ove i iduće godine je 400 kuna.
Bačac napominje da je u resornom Ministarstvu u tijeku dorada pristiglih primjedbi na prijedlog novog Zakona o boravišnoj pristojbi, a koji bi, kako se nada, zajedno sa još dva turistička zakona (o turističkim zajednicama i članarinama) u saborsku proceduru mogao na jesen.
Za jesen najavljuje i izmjene zakonske regulative vezane za plaćanje stalnog veza u lukama, posebno za plovila koja se iznajmljuju (charter). Vlada bi, po ranijim najavama ministra Božidara Kalmete, u rujnu trebala donijeti uredbu kojom će se uvesti stroži nadzor chartera, a neće se više dopustiti ni iznajmljivanje stranih brodova pod stranim zastavama. Oni koji se charterom žele baviti morali bi tvrtku registrirati u Hrvatskoj. Planira se i uvođenje vinjete za plovila, čime bi se smanjio pritisak na lučke uprave i još više crni charter.