Cestarine se ne naplaćuju samo u 14 europskih zemalja - Irskoj, Belgiji, Njemačkoj, Letoniji, Litvi, Estoniji, Bosni i Hercegovini, Albaniji, Rumunjskoj, Moldovi, Ukrajini, Finskoj, Liechtensteinu i Luxemburgu, bilježi agencija.
U ostalim zemljama pristojbe se plaćaju gotovinom na naplatnim kućicama ili putem vinjeta a njihova visina varira od zemlje do zemlje pa i unutar pojedinih zemalja, ističe APA, navodeći kao skupe destinacije Francusku i Grčku, dokle će Austrijanci morati izdvojiti 47,80 eura (od Beča do Azurne obale) odnosno 37,80 eura (od Beča do Thessalonikija).
Među najjeftinije destinacije spada Split, "ishodište mnogih jedriličara" - austrijski će turisti do tog grada na hrvatskoj obali morati platiti tek 4,22 eura cestarine, naglašava agencija, pozivajući se na podatke OEAMTC-a.
Talijanska uprava za auto-ceste Societa Autostrade najavila je povećanje cestarina za prosječno 2,26 posto a i mnoge druge nacionalne uprave kane slijediti talijanski primjer ili su već povećale cestarine, ističe agencija.
Bez obzira na cestarine, čini se da su ove godine zastoji i pojačan promet zajamčeni cijelog ljeta ponajprije na ruti sjever-jug, napominje APA, prenoseći u tom kontekstu napomenu stručnjaka OEAMTC-a Willyja Matzkea da se određeno rasterećenje ipak osjeća u Sloveniji i Hrvatskoj gdje je nedavno otvorena nova auto-cesta u smjeru Zadra. "Time je napetost osjetno smanjena", ističe Matzke.