Rojs tvrdi da kuću "nije bespravno sagradio", nego da je samo "dogradio staru" koja je, kaže, na tom mjestu izgrađena prije više od 30 godina.
Uz kuću površine od oko 240 četvornih metara Česić Rojs ima i oko 1000 četvornih metara voćnjaka i gospodarskog dijela s kokošima, patkam i purama.
"Nisu mi dali da radim u Ministarstvu obrane, iako na to imam zakonsko pravo, a sad mi ne daju ni uzgajati kokoši", ustvrdio je Rojs, koji je, uvjeren da se krše njegova temeljna ljudska prava, najavio da će zaštitu zatražiti od Međunarodnog suda u Strasbourgu.
Namjeru Ministarstva da mu sruši kuću Rojs povezuje s činjenicom da ga je, nakon SAD-a, i EU nedavno uvrstila na listu osoba nepoželjnih na svom teritoriju, zbog navodnog pomaganja haškom bjeguncu generalu Anti Gotovini.
"Srušit ću svoju kuću, ako je to cijena ulaska Hrvatske u EU, a ako će to pomoći Sanaderu - neka mu je oprošteno", kazao je Rojs, kojemu su podršku svojom nazočnošću na Markuševcu dali i bivši kolege iz saborskih klupa Ivo Lončar i Anto Kovačević.