Više od 120 djela - slika i crteža toga velikog švicarskog secesijskog majstora i jednoga od najznačajnijih europskih umjetnika s prijelaza 19. u 20. stoljeće, izloženo je u Muzeju za umjetnost i obrt MUO, u kojemu je nedavno zatvorena velika izložba "Secesija u Hrvatskoj" a koja je, rekao je ravnatelj MUO-a Miroslav Gašparović "jako senzibilizirala javnost za razdoblje u kojemu nastaje značajan dio Hodlerova opusa".
Ferdinand Hodler je znatno utjecao na niz ključnih umjetnika bečke secesije, ali i na cijeli niz hrvatskih umjetnika, među kojima i na Ivana Meštrovića, Ljubu Babića, a posebice na Jozu Kljakovića.
Također Hodler je bitno utjecao i na hrvatskoga i bosansko-hercegovačkoga slikara Gabrijela Jurkića, što je posebice vidljivo u njegovu pejsažnu slikarstvu, rekao je ravnatelj MUO-a Gašparović.
Direktorica Umjetničke galerije BiH Meliha Husedžinović istaknula je veliku vrijednost Zbirke Hodlerovih djela, ali i podsjetila da su na samome početku rata u Sarajevu iz Umjetničke galerije otuđene dvije vrijedne Hodlerove slike - Autoportret i Noć na jezeru, uz još 46 vrijednih ikona te tri iluminirana rukopisa.
Gospođa Husedžinović istaknula je i veliku skrb koju je za Zbirku iskazala švicarska Vlada odmah po završetku rata u Sarajevu, jer je zahvaljujući njihovoj velikoj donaciji Umjetnička galerija bila prva umjetnička ustanova u Sarajevu koja je u potpunosti obnovljena.
Izrazila je i nadu da će izložba Ferdinanda Hodlera biti početak suradnje Muzeja za umjetnost i obrt i Umjetničke galerije BiH u novim okolnostima - odnosno početak međunarodne suradnje budući da su, kako je kazala, te dvije umjetničke ustanove dobru surađivale i u bivšoj zajedničkoj državi.
Veleposlanik Dizdarević izrazio je nadu da će i izložba radova Ferdinanda Hodlera biti tako posjećena u MUO kao i izložba "Secesija u Hrvatskoj".
Istaknuo je i da umjetnička djela dobivaju na važnosti kad "prelaze" granice u kojima su nastajala i u kojima se čuvaju a time zapravo i pomažu njihovu otvaranju.
Umjetnička galerija BiH vlasnik je zbirke crteža i slika Ferdinanda Hodlera od 1983.
Prvotni vlasnik Zbirke bila je Jeanne Charles-Cerani-Ćišić koja je bila čest Hodlerov model.
U Zbirci su Hodlerovi radovi iz razdoblja od 1874. do 1916. , a do sada su bili izloženi u Švicarskoj, Austriji i Sloveniji.
Otvaranju izložbe nazočio je i švicarski veleposlanik u Hrvatskoj Marcus Kaiser.