Ranije je Rato pozvao Europsku uniju i Japan da provedu strukturalne reforme usmjerene ubrzanju rasta, te je zatražio od SAD-a da sreže svoje deficite.
"Revizija procjena gospodarskog rasta naviše mnogo je vjerojatnija nego naniže", rekao je Rato novinarima na konferenciji u znak 60. godišnjice od osnutka Bretton Woods institucija, odnosno MMF-a i Svjetske banke.
"U idućih nekoliko mjeseci očekujemo da vidimo usporavanje kineskog rasta kako bi bio održiviji u srednjem roku", izjavio je Rato.
Rato, koji je ranije ovoga mjeseca preuzeo čelnu poziciju u MMF-u, kazao je da to multinacionalno tijelo ima posebno važnu ulogu u isticanju glavnih gospodarskih izazova kojih se svijet mora dotaknuti.
"Upravo stoga, unatoč kontroverzi koju naš savjet često izazove, MMF poziva SAD, Europu i Japan da doprinesu uravnoteženijem i održivijem globalnom rastu", pozvao je. "To znači aktivnije napore SAD-a da smanji svoj deficit, dok bi Europa i Japan trebali promovirati održivi rast kroz strukturalne reforme", rekao je Rato na konferenciji koju su organizirali MMF i Bank of Spain.
SAD je u ožujku zabilježio rekordan trgovinski manjak u visini 46 milijardi američkih dolara uslijed snažnog gospodarskog rasta i skoka cijena nafte na rekordnu razinu u zadnjih 21 godinu. Ta zemlja na putu je da ove fiskalne godine dosegne rekordan godišnji proračunski manjak, unatoč tome što je on neznatno smanjen u svibnju na 62,47 milijardi dolara.
Američko gospodarstvo u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarilo snažan rast aktivnosti, po stopi od 4,4 posto na godišnjoj razini. Japan očekuje ove godine stopu rasta iznad tri posto, no još se bori s produljenom gospodarskom krizom zbog slabe osobne potrošnje.
U eurozoni je u prvom ovogodišnjem tromjesečju gospodarski rast iznosio 0,6 posto u odnosu na prethodno razdoblje, odnosno nešto iznad dva posto na godišnjoj razini. Ekonomisti i dalje pozivaju najveće europsko gospodarstvo, Njemačku da provede dalekosežnije gospodarske reforme.