"Likovne obzore" uredila je povjesničarka umjetnosti Biba Rauter Plančić, a u njoj su objavljeni eseji, pjesme i govori posvećeni likovnim umjetnicima i njihovim djelima. Te tekstove Gotovac je napisao u razdoblju od 1963. do 1995. godine.
Urednica Biserka Rauter Plančić istaknula je da je u knjizi koja obuhvaća 200 stranica sakupljeno 50-ak eseja i 22 Gotovčeve pjesme. Po njezinim riječima ova knjiga ponovno će nas približiti Gotovcu u onom dijelu njegova angažmana prema njegovim prijateljima i umjetnicima čija je djela cijenio, volio prateći ih na njihovom putu od atelijera do galerijske publike.
U ovoj knjizi Gotovac je pisao o stvaralaštvu slikara Frane Šimunovića i njegove supruge Ksenije Kantoci, Ede Murtića, Ferdinanda Kulmera, Ivana Lovrenčića, Luketića, Koste Angeli Radovanija, umjetnicima grupe Exat pa do vodećih svjetskih umjetnika poput Jeana Miroa.
Akademik Tonko Maroević istaknuo je da se ovom knjigom Gotovac ne predstavlja kao povjesničar umjetnosti nego je to njegova esejistička proza koju ispisuje u povodu slikara i slika, kipara i kipova.
"Posude s vatrom", izbor iz Gotovčeve lirike, priredila je i pogovor izabranim pjesmama napisala Tea Benčić Rimay koja je podsjetila da je Gotovac objavio prvu zbirku pjesama davne 1956. nakon smrti najvećeg hrvatskog pjesnika Tina Ujevića te je tom zbirkom otvorio potpuno originalan i samosvojan pjesnički put.
Prva zbirka prenijela je tematsku nit koja će ostati neprekidno prisutna u njegovoj poeziji: strah kao tema ali i ideja, strah koji se uvlači u pjesmu i u trenucima kada to najmanje očekujemo. Govoriti danas o Vladi Gotovcu, o jakoj osobnosti hrvatske kulture 20. stoljeća, znači prvenstveno govoriti o pojmu hraborsti, antonimu straha, stoga izgleda gotovo paradoksalno govoriti o strahu unutar njegove poezije, istaknula je Benčić Rimay.
Velika je sreća da poezija Vlade Gotovca nije izgubljena i da će niz novih generacija onako kako su nekada čitali Ujevićevu 'Jadikovku', 'Jablane' i 'Uspavanku iz Krivodola' čitati njegove pjesme vjerujući kako i poezija može biti hrabrost, jer kako je govori Gotovac, hrabrost je jedini način na koji čovjek sebi daje smisao, rekla je Benčić Rimay.
U povodu pete obljetnice Gotovčeve smrti u Matici hrvatskoj sutra će se održati simpozij o njegovom djelu.