U izvješću, koji posebno izdvaja napade i prijetnje predsjednici Helsinškog odbora Srbije Sonji Biserko i direktorici Fonda za humanitarno pravo Nataši Kandić, kao i napade na pojedine novinare, kaže se da prijetnje i napadi ne dolaze samo od privatnih osoba, već i od pripadnika sigurnosnih službi, zastupnika u parlamentu ili pripadnika stranaka vladajuće koalicije, te - iako mnogi napadači ostaju neotkriveni - AI zaključuje da postoji "razumna sumnja" da su oni povezani s desnim nacionalističkim grupacijama.
"Nekoliko puta ove godine pojavili su se antisemitski grafiti na zgradi u kojoj se nalazi Fond za humanitarno pravo u Beogradu", kaže se u izvješću te dodaje da je Sonja Biserko bila više puta napadnuta, da joj je provaljeno u stan, te da je u beogradskim tabloidima nazivana "hrvatskom špijunkom".
I organizacija "Žene u crnom", poznata po svom antiratnom angažmanu, podvrgnuta je kaznenom progonu zbog "sumnje da je povezana s organiziranjem prostitucije, optužbama koje AI nalazi neutemeljenima", navodi se u izvješću.
Spominju se i neki mediji, među kojima dnevnik "Danas" i Radio B92, koji su bili izloženi progonu zbog prikazivanja filma o masakru u Srebrenici i pozivanja na suočavanje s prošlošću u povodu desete obljetnice toga događaja.
Amnesty International podsjeća vlasti u Srbiji da su ulaskom u Vijeće Europe preuzele obveze da štite ljudska prava kao i obvezu informiranja građana u Srbiji o zločinima koje je počinio režim Slobodana Miloševića, "ne samo protiv drugih naroda već i protiv samih Srba".