Ministar gospodarstva Andrej Vizjak prošlog je tjedna najavio da će predložiti imenovanje ekspertne skupine od 12 stručnjaka, pravnika, financijskih eksperata i nuklearnih fizičara koji će se baviti pitanjem arbitraže.
Arbitražni postupak Sloveniju će stajati najmanje milijun eura, no ne bude li spor riješen u korist HEP-a, troškove će morati snositi hrvatska strana koja zahtijeva nešto više od 31 milijun eura za neisporučenu struju iz nuklearke od ratifikacije međudržavnog sporazuma o nuklearki u 2002. godini do ponovnog početka isporuka struje HEP-u u travnju 2003. godine, navodi list.
Branko Ogorevc, jedan od tri slovenska člana nadzornog odbora nuklearke i nekadašnji prokurist tvrtke Eles Gen koja je slovenski suvlasnik nuklearke, izjavio je za "Delo" da bi slovenska ekspertna skupina trebala najprije provjeriti je li međunarodni centar za investicijske sporove mjerodavan za spor.
Prema njegovim riječima, HEP tvrdi da je u spomenutom slučaju bila riječ o izvlaštenju (tj. oduzimanju vlasničkog udjela u nuklearki) pa pokreće postupak na temelju energetske povelje.
"Mislim da o izvlaštenju ne možemo govoriti jer je međudržavni sporazum o nuklearki u vremenu na koji se odnosi odštetni zahtjev već bio parafiran, a hrvatski su predstavnici u to vrijeme imali i članove u upravnom odboru", tvrdi Ogorevc koji dodaje da su "male mogućnosti" da HEP sa svojim zahtjevom uspije.
Međunarodni centar za investicijske sporove navodno je od HEP-a tražio da dopuni svoj arbitražni zahtjev, no u HEP-u to nisu željeli potvrditi, piše u srijedu "Delo".