Prema navodima slovenskog ministarstva gospodarstva, koje je prenijelo ljubljansko "Delo", toliki se iznos nakupio u razdoblju od 1. lipnja 2002. do 18. travnja 2003. godine (na koje razdoblje se odnosi i hrvatski odštetni zahtjev), jer Hrvatska tada nije ispunjavala svoje financijske obveze prema nuklearki. Riječ je u prvom redu o otplati kredita zbog zamjene parogeneratora, izvedenog u vrijeme kad Hrvatska elektroprivreda (HEP) nije preuzimala svoju polovicu struje, tvrde u Ljubljani.
Slovenski ministar za gospodarstvo Andrej Vizjak izjavio je za "Delo" da još uvijek dopušta mogućnost da se spor s Hrvatskom oko potraživanja i dugovanja u nuklearki riješi dogovorom, ali da je "nakon dvije godine neuspješnih pregovora to teško očekivati".
Slovensko ministarstvo vanjskih poslova već je obaviješteno da je HEP kao suvlasnik u nuklearki pokrenuo arbitražni postupak protiv Slovenije pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu, no ministarstvo gospodarstva još nije primilo arbitražni zahtjev.
Od arbitražnog zahtjeva ovisit će i odgovor Slovenije, a slovenski suvlasnik u nuklearki i partner HEP-a, tvrtka Eles-gen, već ima predviđene mogućnosti ako do arbitraže dođe, navodi "Delo". Iako su te mjere za sada tajna, doznaje se da će se Slovenija u slučaju arbitraže odazvati na sličan način, postavljanjem svojih financijskih zahtjeva, a upitno je jedino kako će prezentirati razdoblja na koja se ti zahtjevi odnose, navodi "Delo".
U razgovoru za isti list, pripremu mjera potvrdio je i ministar gospodarstva Andrej Vizjak, pojasnivši da najprije treba proučiti hrvatski odštetni zahtjev iz arbitraže, a onda donijeti odluku.
"Morat ćemo se odlučiti da li postaviti naš (financijski) zahtjev kao odgovor na arbitražu (koju je pokrenula Hrvatska) ili ćemo kod arbitra (posebno) prijaviti i naš (odštetni) zahtjev", rekao je Vizjak. Dodao je da je za slovensku stranu u ovom trenutku najvažnije formirati komisiju stručnjaka koja će se baviti arbitražom, te osigurati odgovarajuću pravnu pomoć u Washingtonu.
Hrvatski odštetni zahtjev postavljen na međunarodnu arbitražu u Sloveniji zadnjih je dana vrlo naglašena politička tema koja dominira prvim minutama informativnih emisija elektroničkih medija i naslovnim stranicama novina, a kako se obično spominje, opet svjedoči o padu kvalitete u međudržavnim odnosima i nedovoljnom povjerenju u međusobnom dijalogu.
Slovenski mediji najavljuju da će slovenski predstavnici u Europskom parlamentu, koji u četvrtak, kako se navodi, među ostalim raspravlja i o stabilnom financiranju nuklearnih elektrana, istaknuti i to pitanje. Nekoliko slovenskih zastupnika za slovenske je medije iznijelo ocjene kako je formiranje tzv. fondova za razgradnju nuklearki, koji se moraju puniti još u vrijeme dok nuklearke rade, svojevrsni "europski standard", čime podsjećaju da Hrvatska još nije donijela zakon o financiranju razgradnje nuklearke Krško u kojoj je suvlasnik.
(Hina) xfl