"Vijeće je ovlastilo Komisiju da otvori pregovore što je prije moguće", stoji u zaključcima s redovitog sastanka ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a koji su se okupili u ponedjeljak u Bruxellesu.
Vijeće također izražava zadovoljstvo "napretkom koji je ostvarila Bosna i Hercegovina, što je omogućilo Komisiji da preporuči otvaranje pregovora o zaključivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju".
Bosna i Hercegovina je posljednja od pet zemalja jugoistočne Europe, za koje je EU namijenila Proces stabilizacije i pridruživanja, koja otvara pregovore o SSP-u.
Prije nje to su učinile i Hrvatska, koja je u međuvremenu započela pregovore o pristupanju EU, Makedonija za koju je nedavno preporučen status kandidata, te Srbija i Crna Gora i Albanija.
Vijeće u svojim zaključcima podsjeća da će ritam kojim će se BiH približavati Europskoj uniji ovisiti o njezinoj spremnosti da usvoji i provede potrebne reforme kako bi postala održiva država koja funkcionira.
Kao područja u kojima se očekuje veći napredak u nadolazećem razdoblju navode se: razvoj zakonodavnog okvira i administrativnih kapaciteta, provedba reforme policije, usvajanje i primjena zakona o javnoj RTV te puna suradnja s Haškim sudom.
"Vijeće je istaknulo da želi da Bosna i Hercegovina odlučno djeluje kako bi se odbjegli optuženici, posebice Radovan Karadžić i Ratko Mladić, napokon priveli pravdi. Bezrezervna suradnja s ICTY-em neophodna je kako bi se došlo do trajnog pomirenja u zemlji i regiji i uklonila glavna prepreka za njezinu integraciju u EU", stoji u zaključcima.
U odluci Vijeća ne spominje se datum otvaranja pregovora, a iz diplomatskih izvora se doznaje da bi se to trebalo dogoditi 25. studenoga u Sarajevu.
Ministri bi tijekom sastanka trebali raspravljati i o Financijskoj perspektivi Unije, dugoročnom proračunu za razdoblje od 2007-2013., u sklopu priprema za summit EU 15. i 16. prosinca u Bruxellesu.
Od vanjskopolitičkih tema na dnevnom redu će biti Bliski istok, Irak i Iran.
Ministrima vanjskih poslova pridružit će se i ministri obrane zemalja članica, jer će jedna od glavnih tema biti europska sigurnosna i obrambena politika.
Predviđen je i sastanak trojke ministara obrane s predstavnicima Hrvatske, Turske, Norveške i Islanda, zemalja kandidata i europskih zemalja koje su članice NATO-a, ali su izvan EU-a. Hrvatsku će predstavljati državni tajnik Mate Raboteg.