O organizacijskom ustroju zdravstva tijekom Domovinskog rata u Vukovaru, ulozi i značenju ratnog saniteta kao i o humanitarnoj krizi u Vukovaru tijekom srpske agresije 1991. na simpoziju su govorili ratni liječnici i medicinske sestre vukovarske ratne bolnice.
Ministar zdravstva Neven Ljubičić je u pozdravnom govoru ustvrdio kako još uvijek nije dovoljno valoriziran značaj i dignitet ratne bolnice Vukovar u Domovinskom ratu.
Prema podacima kojima raspolaže ratna i sadašnja ravnateljica vukovarske Opće bolnice dr. Vesna Bosanac dnevno je na vukovarsku bolnicu tijekom srpske agresije padalo i do 900 topničkih i avionskih projektila iako su na zgradi bolnice bile vidljivo izložene oznake Crvenog križa.
Tijekom srpske agresije iz vukovarske bolnice upućena su 43 apela za zaštitu bolnice, ranjenika i djelatnika na razne adrese od Međunarodnog Crvenog križa, UNICEF-a, UN-a sve do vodećih političara Europe i svijeta.
Procijenjeno je da je kroz vukovarsku bolnicu tijekom agresije prošlo oko 2,5 tisuće ranjenika.
Nakon znanstvenog simpozija u krugu vukovarske Opće bolnice upaljeni su lampioni za žrtve srpske agresije na Vukovar 1991. godine te dočekan ultra maratonac Tadija Opačak koji je u spomen na vukovarsku tragediju danas istrčao ultra maraton od Slavonskog Broda do Vukovara.