Po sporazumu koji su u Erdutu 12. studenoga 1995. potpisali hrvatska Vlada i predstavnici pobunjenih Srba, u nazočnosti predstavnika UN-a, osnovana je prijelazna uprava UN-a u hrvatskom Podunavlju koje je demilitarizirano te je počeo povratak izbjeglica i prognanika u to do tada privremeno okupirano područje Republike Hrvatske.
ZVO je u dobroj vjeri i namjeri prema Vladi od osnutka do danas bio uvjeren kako će Vlada i njezina tijela pokazati ozbiljnu volju da se trajno uredi status ZVO-a, međunarodno priznata tijela, na obostrano zadovoljavajući način, navodi se u priopćenju.
Dodaje se kako, međutim, zbog nedefinirana statusa ZVO-a "na 10. obljetnicu potpisivanja Erdutsko-zagrebačkog sporazuma, na temelju kojega je osnovan, ZVO ne samo što nije postao "sui generis" institucija, kako je u početku bilo zagovarano na razini tadašnjih hrvatskih vlada, već se danas političkim sredstvima bori za goli opstanak".
U priopćenju se ističe kako unatoč nedefiniranu statusu pomoć ZVO-a u rješavanju različitih pitanja zatraži oko šest tisuća pripadnika srpske nacionalne manjine u hrvatskom Podunavlju.
"Na 10. obljetnicu potpisivanja sporazuma ohrabruje nas činjenica da je pozitivno stajalište o trajnu rješenju statusa ZVO-a nedavno izrazio predsjednik Stjepan Mesić", stoji u priopćenju. Izražava se nada kako će "to prepoznati i Vlada premijera Ive Sanadera", koja će "u partnerskom odnosu s političkim predstavnicima srpske nacionalne manjine pronaći najbolji način za trajno rješenja statusa ZVO-a".
ZVO je krovno tijelo srpske nacionalne manjine u hrvatskom Podunavlju, koje se skrbi za zaštitu manjinskih, kulturnih, obrazovnih i prosvjetnih prava građana srpske nacionalnosti.