Izjavu su potpisali Sejfudin Tokić, Zoran Pusić i Aleksandar Popov - predsjednici triju krovnih nevladinih udruga koje čine Igmansku inicijativu: Foruma demokratske alternative BiH, Građanskog odbora za ljudska prava iz Zagreba i Centra za regionalizam iz Novog Sada.
Zajedničkom izjavom se ističe da je nepotrebno iscrpljivati se dalje raspravama o tome treba li mijenjati Daytonski sporazum.
"Životna realnost je nadrasla taj sporazum pa zato treba tražiti nove oblike za funkcionalniji i suvremeniji odnos prema životnim potrebama građana BiH", navodi se u izjavi.
Preporučuje se usklađivanje ustavnog okvira države BiH sa zahtjevima trajnog i pravednog mira. Također se zahtijeva mobilizacija svih snaga u državama regije -potpisnicama Daytonskog sporazuma - da učine dodatni napor kako bi se u traženju odgovarajućih rješenja za promjenu Ustava BiH konačno iskoračilo iz koordinatnog sustava raspada bivše zajedničke države i zakoračilo na nove prostore europskih integracija. Izjavom se ističe potreba da svaka zemlja potpisnica Daytonskog sporazuma pojedinačno snosi punu odgovornost za samostalno djelovanje unutar svojih međunarodno priznatih granica, uz nemiješanje u unutarnje stvari drugih država.
Izjavom se ističe kako je nužno da institucije međunarodne zajednice i dalje budu nazočne u BiH uz, kako je navedeno, jasnu projekciju izlazne strategije.
Ta izjava danas je na potpisivanje ponuđena hrvatskom predsjedniku Stjepanu Mesiću, predsjedniku Srbije i Crne Gore Svetozaru Maroviću, i članu Predsjedništva BiH Sulejmanu Tihiću. Oni su odbili tu ponudu zbog, kako je službeno objašnjeno, neslaganja trojice članova Predsjedništva BiH sa sadržajem zajedničke izjave.