Na pitanje kako to da Gotovina više nije smetnja Hrvatskoj za europske integracije, a Vijeće ministara EU od Srbije i dalje traži suradnju ne samo kada je Ratko Mladić u pitanju, već i Radovan Karadžić, Solana je odgovorio da je EU bila dosljedna u zahtjevima za punu suradnju svih zemalja zapadnog Balkana s Haškim sudom.
"Glavna tužiteljica ICTY Carla del Ponte potvrdila je 3. listopada da postoji puna suradnja Hrvatske, usprkos tome što general Gotovina još nije u Haagu. No ako suradnja Hrvatske postane nezadovoljavajuća, pregovori mogu biti prekinuti", rekao je Solana.
On je također ocijenio da je od početka ove godine postignut napredak u suradnji Srbije i Crne Gore s Međunarodnim sudom za ratne zločine ali da su nužni dodatni napori. "Neshvatljivo je da su deset godina nakon Srebrenice glavni optuženici za taj strašan zločin još uvijek na slobodi", rekao je Solana i naglasio da sve zemlje koje mogu pomoći moraju surađivati u uhićenju Radovana Karadžića.
Odgovarajući na pitanje o referendumu o neovisnosti Crne Gore, Solana smatra da treba pričekati mišljenje i preporuke Venecijske komisije koja zasjeda sljedećeg mjeseca, a ta komisija je kompetentno tijelo za izborna pitanja.
On je istaknuo da je početak pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s EU najveći napredak koji je SCG do sada ostvarila na putu ka europskim integracijama.
Kad je o Kosovu riječ Solana ističe da će Bruxelles nastaviti o tom pitanju surađivati sa svim ključnim partnerima, posebice SAD i Rusijom.
"Kosovo je u Europi i ima europsku perspektivu. Za EU utrvrđivanje statusa mora omogućiti i Beogradu i Prištini da učine napredak ka Europskoj uniji. Europske vrijednosti i standardi podrazumijevaju stvaranje istinskog multietničkog društva u kojemu će u potpunosti biti zaštićena ljudska prava i manjine. Decentralizacija može biti od velike pomoći u tom smjeru i EU će podržati konstruktivni dijalog zainteresiranih strana radi postizanja sporazumnog rješenja i o decentralizaciji i o statusu Kosova", izjavio je Solana.