Svoja dostignuća u otkrivanju i liječenju neurotumorskih bolesti predstavit će 170 neurokirurga i specijalista srodnih područja, među kojima i 60 inozemnih stručnjaka iz 15 zemalja.
Mesić je istaknuo da suvremena neurokirurgija pruža mogućnost izliječenja donedavno neizlječivim bolestima, a stručna okupljanja medicinskih stručnjaka ukazuju na važnost medicine kao poveznice diljem svijeta.
Predsjednik Hrvatskog neurokirurškog društva Josip Paladino naglasio je kako je neurokirurgija u zadnjih deset godina doživjela veliki tehnološki napredak, kakav se nije dogodio gotovo cijelo proteklo stoljeće.
Razvoj minimalno invazivnih tehnika liječenja primjenom kompjuterske neuronavigacije za orijentaciju u prostoru mozga, laserska ultrazvučna tehnika i endoskopski sustavi omogućuju da se kroz male rupice ulazi u velike dubine mozga bez oštećenja tkiva.
"Tehnike radiokirurgije i gama noža omogućile su da se male promjene na mozgu, koje se mogu brzo i lako otkriti, odstranjuju bez kirurškog otvaranja glave", kaže Paladino.
U Klinici za neurokirurgiju KBC-a Zagreb, kao središnjoj referentnoj ustanovi u Hrvatskoj, godišnje se obavi 1.800 operacija.
Paladino tvrdi da 60 stručnjaka u 11 hrvatskih centara može potpuno zadovoljiti potrebe liječenja hrvatskih pacijenata tako da oni samo u izuzetnim slučajevima, poput liječenja epilepsije u dječjoj dobi ili liječenja složenih arteriovenskih malformacija radiološkim tehnikama, odlaze u inozemne centre.
Metodi Gama noža (gamma knife), kojim se patološki procesi u mozgu uklanjaju bez klasične operacije, jednokratnom primjenom visoke doze zračenja, lani je, nakon puštanja u rad u travnju, podvrgnuto 220 bolesnika.
"U prvih 10 mjeseci ove godine liječeno je 235 pacijenata, a smatra se da je granica isplativosti oko 200 intervencija godišnje", rekao je Paladino.
Uređaj je stajao 5,3 milijuna eura, a KBC Zagreb jedina je ustanova s Gama nožem u ovom dijelu Europe. Pacijenti koji se njime liječe morali bi ići u Austriju, Njemačku ili Italiju po 30 posto skupljoj cijeni, kaže Paladino.