Ovo 11. po redu zasjedanje Igmanske inicijative, međunarodne kordinacije koja okuplja predstavnike 140 nevladinih organizacije iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore te Bosne i Hercegovine, održano je pod nazivom "Deset godina nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma - sljedeći korak suradnje". Čelnici triju država sudjelovali su i na nekoliko ranijih zasjedanja i konferencija ove inicijative, koja svojim radom želi doprinjeti saniranju posljedica rata, obnovi suradnje i povjerenja na prostorima bivše Jugoslavije.
Mesić je novinarima izjavio kako on, Marović i Tihić nisu potpisali zajedničku izjavu, jer se članovi Predsjedništva BiH nisu mogli dogovoriti o njezinu sadržaju.
"Članovi Predsjedništva BiH nisu mogli doći do zajedničkog stajališta u vezi teksta izjave koju smo htjeli potpisati uz neke izmjene", rekao je Mesić ne precizirajući na koje je izmjene mislio.
Dužnosnici Igmanske inicijative objasnili su kako su nesporazumi u Predsjedništvu BiH nastali jer je ured hrvatskog člana Predsjedništva BiH Ive Mire Jovića insistirao da se u tekst izjave unese više sadržaja s nacionalnim vrijednostima i kriterijima, dok je ured bošnjačkog člana Predsjedništva Sulejmana Tihića tražio suprotno, da se u tekstu izbjegavaju nacionalne odrednice i nacionalni kriteriji.
Ured srpskog člana Predsjedništva BiH Borislava Paravca nije pokazivao aktivnost u dogovaranju teksta zajedničke izjave, ali se ipak protivio prijedlozima za izmjenu Daytonskog sporazuma.
Čelnici triju država, sudjelujući na nekim ranijim zasjedanjima ove inicijative, usvajali su i zajedničku izjavu vezanu uz glavnu temu koja je bila i povod okupljanja.