Predsjednik Hrvatske udruge sindikata (HUS) Ozren Matijašević pozvao je Vladu da ispuni obećanje i uputi zakonski prijedlog u saborsku proceduru, kako bi se našao na dnevnom redu iduće sjednice Sabora.
Matijašević je na konferenciji za novinare također zatražio da Vlada u državnom proračunu za iduću godinu izdvoji znatno veća sredstva za razminiranje, jer ove je godine umjesto 600 milijuna kuna, koliko je predviđeno Nacionalnim planom razminiranja, osigurano tek 300 milijuna.
Sindikalci su uputili i pismo predsjednicima Republike, Sabora i Vlade, podsjećajući da su po prijedlogu zakona pojedini pirotehničari stekli pravo na povlaštenu mirovinu, a dio će ih steći iduće godine.
Time bi se donekle popravio položaj pirotehničara, koji je posljednjih godina dramatično pogoršan zbog uvođenja tržišne utakmice u poslove razminiranja i smanjenja sredstava za razminiranje, pogotovo u državnoj tvrtki AKD Mungos gdje se najavljuju masovni otkazi.
Stečajni upravitelj Mungosa kani do kraja godine smanjiti broj zaposlenih pirotehničara sa sadašnjih 156 na 75, izjavio je predsjednik Sindikata zaposlenih na poslovima razminiranja Milan Junušić.
Tendencija je da se broj zaposlenih u Mungosu smanji kako bi se tvrtka lakše privatizirala, smatra Junušić uz ocjenu kako je apsurdno da se pirotehničari otpuštaju dok u zemlji još ima mnogo minski zagađenih područja.
Stoga sindikalci u pismu upućenom državnim čelnicima traže da svi pirotehničari u Hrvatskoj rade konstantno dok nije razminirano i zadnje minsko polje.
Osim toga, upozoravaju da strojno razminiranje, kojim se ruši cijena rada pirotehničara, ne može potpuno očistiti neki teren od mina.
"Stroj može samo skidati vegetaciju, a ne razminirati, tako da nijedna razminirana površina nije sigurna dok je ne pregleda pirotehničar", naglašava Junušić.
Sindikalci su također zatražili da Vlada "pritisne" poslodavce kako bi ozbiljno pristupili kolektivnim pregovorima koje su dosad opstruirali.
Sindikat želi Kolektivni ugovor koji će zajamčiti minimum prava svim pirotehničarima, bez obzira gdje rade, a minimum bi trebao biti ono što imaju pirotehničari u Hrvatskom centru za razminiranje, s bruto plaćom između 15.000 i 16.000 kuna.