FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: Komentator "Dela" ogorčen Račanovom izjavom

LJUBLJANA,30. listopada 2005.(Hina) - Komentatora ljubljanskog "Dela"Borisa Ježa ogorčila je izjava Ivice Račana da Slovenci nemajupomorsku tradiciju kao Hrvati i Talijani i da je inzistiranjeLjubljane na pravo na teritorijalni izlaz na otvoreno moremitologizirani cilj slovenske politike.
LJUBLJANA,30. listopada 2005.(Hina) - Komentatora ljubljanskog "Dela" Borisa Ježa ogorčila je izjava Ivice Račana da Slovenci nemaju pomorsku tradiciju kao Hrvati i Talijani i da je inzistiranje Ljubljane na pravo na teritorijalni izlaz na otvoreno more mitologizirani cilj slovenske politike.

Račanova izjava objavljena je u ljubljanskom listu "Dnevnik" u sklopu njegova intervjua u kojemu je govorio o međudržavnim odnosima, u utorak proteklog tjedna.

"Nekadašnji hrvatski premijer jedan je od najvećih političkih gubitnika. Bio je direktor partijske škole u Kumrovcu, bio je hrvatski premijer, a sada je postao stručnjak za pomorsko pravo i mitologiju", sarkastično se na Račanovo mišljenje osvrće, u "Delu" od nedjelje, komentator Boris Jež.

Jež tvrdi da Slovenci nisu narod bez pomorske tradicije i da je recimo austrijski admiral Tegethoff, pobjednik pomorske bitke kod Visa u kojoj je poražena nadmoćnija talijanska flota, rođen u Mariboru (tadašnjem Marburgu), pa stoga predstavlja i dio slovenske pomorske tradicije.

"Na mišljenje da su Slovenci narod bez pomorske tradicije i da je zato naš izlaz na otvoreno more mit mogli bismo Račanu mirne duše odgovoriti da je on bez europske tradicije i da mu možemo trasirati prilično neobičan izlaz u Europu: Budimpešta, Kijev, Minsk, Kaliningrad, Vilnius", piše Jež.

Komentator se osvrće i na sudbinu tzv. parafiranog sporazuma o granici o kojemu se razgovaralo u vrijeme kad su premijeri dviju država bili Ivica Račan i Janez Drnovšek jer je taj sporazum predviđao izlaz Slovenije na otvoreno more, te najnovije izjave Drnovšeka da su bilateralne mogućnosti za novi sporazum iscrpljene i da treba pristupiti arbitraži.

"Takvim se prijedlozima čudimo, je li Drnovšek slovenski ili hrvatski predsjednik?", pita se Jež, dodajući da su i premijer Janša i ministar vanjskih poslova Rupel previše "blagonakloni" prema Hrvatskoj iako bi "u trokutu interesa i mitologija" Italije, Hrvatske i Slovenije morali djelovati odlučnije.

"Slovenija u tom trokutu treba ne samo mnogo kvalitetniju diplomaciju nego i čvrstu strategiju jer je očito da je žele zatvoriti sa svih strana. U tome su Talijani mnogo spretniji od predavača kumrovačke političke škole. Tu zapravo i nije riječ o granicama, a kamoli o nekakvim pomorskim tradicijama. Tu se naravno radi o novcu", zaključuje u "Delu" od nedjelje komentator Boris Jež.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙