Kako je u srijedu prenijela Slovenska tiskovna agencija STA, Erjavec, koji je predsjednik stranke umirovljenika (DESUS), partnera u Vladi premijera Janeza Janše, odbacio je hrvatske tvrdnje da je slovenski zakon o ekološkom pojasu bez temelja u međunarodnom pravu i da je ništavan.
Erjavec je ustvrdio da stranka umirovljenika drži da je Slovenija takav zakon trebala prihvatiti i prije jer se pravo na vlastiti pojas u Jadranu zasniva na međunarodnim konvencijama, ali i slovenskom Ustavu te Pomorskom zakoniku.
Prema Pomorskom zakoniku koji je slovenski parlament usvojio u prosincu 2003. godine, kao odgovor na hrvatsko proglašenje ekološko-ribolovnog pojasa, Slovenija je predvidjela osnivanje takvih zona u Jadranu.
Dimitrij Rupel, koji je i tada bio slovenski ministar vanjskih poslova, za izmijenjeni Pomorski zakonik je tada rekao da je Slovenija njime dobila unutarnji pravni temelj za proglašenje zaštitnih pojaseva. Rupel je tada zastupnicima u parlamentu tumačio da 2001. godine, kad je prihvaćena prva verzija slovenskog Pomorskog zakonika, osnivanje pojaseva nije bilo predviđeno jer su tada tekli pregovori premijera Drnovšeka i Račana o granici na moru.
"Hrvatska je proglašenjem svojeg ekološko-ribolovnog pojasa prejudicirala granicu na moru, pa izmjenama sada ponovno uspostavljamo ravnotežu", rekao je tada u parlamentu Rupel, tumačeći potrebu da se stvori pravna osnova za proglašavanje pojaseva u sjevernom Jadranu. Slovenski je šef diplomacije tada rekao da se tako onemogućava da hrvatski predstavnici u slučaju arbitraže navedu da ni slovenski Pomorski zakonik ne predviđa morske pojaseve nego Sloveniju tretira kao geografski prikraćenu državu bez teritorijalnog izlaza na optvoreno more.