Kako je Drnovšek iznio u srijedu na svojoj konferenciji za novinare Slovenija je, kao jedina članica Europske unije s prostora bivše Jugoslavije, svjesna svoje odgovornosti u regiji i spremna je organizirati uvodni sastanak, možda i neformalnog značaja, na kojemu bi istaknuti političari iz Srbije i Kosova, te predstavnici međunarodne zajednice, pokušali razgovarati o rješenju za budući status Kosova.
"Došlo je vrijeme da se napusti dosadašnja strategija 'standardi prije statusa' za Kosovo", rekao je Drnovšek. Dodao je da sadašnje stanje neriješenog statusa Kosova znači "opterećenje za sve" i da je pitanje budućeg statusa potrebno "raščistiti".
"To bi koristilo Kosovu, Srbiji i međunarodnoj zajednici", rekao je Drnovšek, dodajući da će 2. studenoga posjetiti Beograd i Prištinu. Sa slovenskim prijedlogom upoznata je međunarodna zajednica, ali i političari u Beogradu i Prištini koje je o tome obavijestio ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel, rekao je Drnovšek.
Na pitanje kako vidi rješenje za budući status Kosova, Drnovšek je rekao da je za Kosovo njegova neovisnost "jedina realna opcija" i da je i sadašnje stvarno stanje u toj pokrajini zapravo takvo, te da prisutnost međunarodne zajednice mora biti i dalje osigurana.
Po Drnovšekovoj ocjeni za Kosovo je neovisnost realna opcija uz uvjete od kojih je prvi "sigurnost srpske manjine na Kosovu".
Kosovski Srbi bi, kako je rekao, morali dobiti primjereni stupanj autonomije i jamstvo za svoje predstavnike u kosovskoj vladi i parlamentu. Srpski povijesni spomenici bi posebnim sporazumom s međunarodnom zajednicom mogli dobiti "eksteritorijalni status", odnosno jamstvo da predstavljaju "povijesnu baštinu Srbije", rekao je Drnovšek.