Rice je tražila rusku suradnju jer Sjedinjene Države i njihovi europski saveznici pokušavaju privoliti Iran da se vrati diplomatskim pregovorima ili mu prijete prijavom Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Rice se sastala s predsjednikom Vladimirom Putinom kako bi ga uvjerila da podupre američke napore da prijavi Iran Vijeću sigurnosti UN-a ako nastavi odbijati pregovore s europskim država i nastavi sa svojim spornim nuklearnim aktivnostima, doznaje se iz diplomatskih izvora. Međutim, novinari nisu imali prilike postaviti pitanja državnoj tajnici Rice ni predsjedniku Putinu nakon tog sastanka.
Unatoč dugim sastancima s ruskim dužnosnicima, među ostalim i nasamo s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom, očito je da Rusija ne odustaje od protivljenja prijavi Vijećem sigurnosti. Lavrov je ipak dao izjavu za javnost.
Iransko nuklearno pitanje može se rješavati kroz UN-ovu agenciju za nuklearnu energiju (IAEA) koja već nadzire iransku nuklearnu aktivnost, rekao je Lavrov novinarima nakon sastanka s Rice.
"Mislimo da nam ova situacija omogućuje da razvijemo to pitanje i učinimo sve što je moguće unutar ove organizacije, a bez prijave drugim organizacijama", rekao je Lavrov.
Prema riječima američke državne tajnice, Vijeće sigurnosti "ostaje jedna od mogućnosti" ne bude li Iran surađivao.
"Cijelo vrijeme govorimo da ima vremena za pregovore bude li Iran spreman pregovarati u dobroj vjeri", rekla je Rice novinarima.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) prošli je mjesec donijela rezoluciju kojom upozorava Teheran da će ga tužiti Vijeću sigurnosti ne učini li nešto u vezi sa svjetskom zabrinutošću oko iranskoga nuklearnog programa.