Predsjednik HSP-a Anto Đapić na današnjoj je konferenciji za novinare ocijenio kako do sada najavljene intervencije u izborno zakonodavstvo neće unijeti red na hrvatsku političku scenu, na kojoj na parlamentarne izbore izlazi po više od 50 stranaka.
Takve stranke u kampanjama zauzimaju prostor, a na kraju osvoje po pet tisuća glasova i manje, kazao je Đapić.
HSP stoga traži da se kao uvjet za registraciju stranke, umjesto sadašnjih 100, zatraži minimum od 10.000 članova.
Tom bi se uvjetu trebale prilagoditi i postojeće stranke, kojima će se za prilagodbu ostaviti rok od šest mjeseci.
Đapić očekuje da bi po novim pravilima u Hrvatskoj moglo djelovati pet ili šest stranaka, no odbacuje kritike da je riječ o onemogućavanju građanskog udruživanje, ističući da slična rješenja postoje i u drugim europskim državama.
Pravaši su se priključili zahtjevu dijela zastupnika da se od nadležnih tijela zatraži informacija o navodnom protuzakonitom prisluškivanju, odnosno sigurnosnoj obradi državnih dužnosnika, crkvenih velikodostojnika i javnih djelatnika u vrijeme bivše koalicijske vlasti.
Đapić je istaknuo da HSP ne smatra da je sigurnosna obrada uglednika sama po sebi nedopustiva, ali smatra da bi se moralo utvrditi jesu li te mjere bile u skladu sa zakonima.
Najavio je HSP-ovu podršku saborskoj rezoluciji o pregovorima s EU, no protivi se utvrđivanju rokova za dovršetak pregovora, jer, ističe, brzina pregovora ne smije ići na uštrb njihove kvalitete.
Od Odbora za zakonodavstvo Đapić je još jednom zatražio da donese vjerodostojno tumačenje Zakona o pravima nacionalnih manjina, koje bi trebalo pojasniti je li Skupština Sisačko-moslavačke županije konstituirana zakonito.
Đapić smatra da je činjenica da su vijećnike srpske manjine u Skupštini zamijenili Hrvati, čime je povećan ukupan broj vijećnika manipulacija nacionalnim manjinama i izigravanje Ustavnog zakona.
Ocijenio je da se s davanjem vjerodostojnog tumačenja odugovlači zbog političke trgovine, odnosno zbog glasova trojice SDSS-ovaca u Saboru.