Toš i Rus koristili su komparativne podatke iz jedne međunarodne studije o kvaliteti života, odnosu prema socijalnoj državi, obitelji, vjeri i politici koja je provedena u 80 država svijeta, a Slovence su onda usporedili sa stajalištima stanovnika 14 europskih država za koje su ocijenili da su u najvećoj korelaciji sa Slovenijom, njezinom prošlošću i budućnošću.
"Pokazalo se da je Slovenija prototip europskog prosjeka kad su društvene vrijednosti u pitanju", rekao je na konferenciji za novinare Toš, dodajući da su Slovenci primjerice po stajalištu prema jednakosti u društvu najbliži Nijemcima, Dancima, Šveđanima i Norvežanima.
"Naše su paradigme jednake onima koje dominiraju u europskoj kulturi", ocjena je Toša koji dodaje da je to rezultat smirene društvene tranzicije po čemu se Slovenija razlikovala od ostalih tranzicijskih država.
"Po ovom istraživanju Slovenija ne spada među nekadašnje jugoslavenske republike niti među postsocijalističke države nego je blizu prosjeka elitnih 14 europskih država", dodao je suautor studije Veljko Rus.