Studija, koja će biti objavljena u časopisu Heart, potvrđuje sve veći broj istraživanja o mogućnostima ublažavanja stresa slušanjem glazbe.
Druga su istraživanja pokazala da glazba može ublažiti stres ili čak poboljšati kretanje u pacijenata s neurološkim oštećenjima povezanim s Parkinsonovom bolešću ili moždanom kapi, istaknuo je dr. Peter Sleight sa sveučilišta u Oxfordu.
U ovom su istraživanju znanstvenici pratili brzinu disanja, tlak i druge pokazatelje rada srca i disanja u 24 ispitanika prije i tijekom slušanja kratkih odlomaka različitih tipova glazbe.
Polovica ispitanika bili su glazbenici.
Istraživači tvrde da slušanje glazbe u samom početku izaziva različit stupanj uzbuđenja - ubrzano disanje, povišen tlak i ubrzan puls - proporcionalan tempu i ritmu. Vrsta glazbe i ukus pojedinca pritom nisu toliko bitni.
Znanstvenici su primijetili da, osim sporijih ritmova, smirenje donose i kratke stanke. Tijekom dvominutne stanke opuštenost je veća nego prije slušanja glazbe, izvijestili su znanstvenici.
Ova studija pokazuje da se pravilnim izborom glazbe - izmjenom sporih i brzih ritmova sa stankama - može utjecati na opuštanje što bi moglo biti korisno za srčane bolesnike.