Biškupić je kao jedan od hrvatskih prioriteta istaknuo novu nominaciju za listu svjetske baštine Starogradskog polja (Agera), zatim kandidaturu "Čipkarstva u Hrvatskoj" za proglašenje nematerijalne i usmene baštine čovječanstva, kaže se u priopćenju.
"Ove je godine Hrvatska poslala 12 kandidata za YOUNG PROFFESIONAL PROGRAM mladih stručnjaka u UNESCO-u, a jako je važno da naša zemlja participira svojim predstavnikom kako bi mladi ljudi bili most prema Hrvatskoj", naglasio je ministar Biškupić, kako se prenosi u priopćenju.
Hrvatska se također nastoji uključiti u aktivnosti UNESCO-a na području prirodnih, društvenih i humanističkih znanosti te obrazovanja, rekao je ministar dodavši da "Hrvatska ulaže velike napore u području održivog razvoja, posebno ekologije, zaštite prirode".
Kako se kaže u priopćenju, glavni ravnatelj UNESCO-a pohvalio je Hrvatsku i njezinu ažurnost, spomenuvši pritom da je ona jedna od tri zemlje koje su ratificirale Konvenciju za zaštitu podmorske baštine i jedna od prvih koja je ratificirala konvenciju za zaštitu nematerijalne baštine te time pokazala svoju predanost i aktivnost u radu s UNESCO-om.
Spomenut je sastanak na predstojećem sastanku na vrhu šefova država koji će se 2006. održavati u Hrvatskoj kao nastavak summita u Varni (Bugarska), a kao moguća tema predložena je podvodna arheologija koja je poveznica između znanosti i kulture, dodaje se u priopćenju.
Ministar Biškupić se u utorak sastao i s direktorom Centra za svjetsku baštinu Francescom Bandarinom, te je još jednom potvrdio predanost Hrvatske o očuvanju materijalne i nematerijalne baštine, a razgovarali su o upisu našeg kulturnog dobra Starogradskog agera na listu svjetske baštine, navodi se u priopćenju.