Prior samostana pater Kristijan Raić tom prigodom je zahvalio donatorima, i to švicarskoj vladi koja je donirala 250.000 kuna, norveškoj vladi za sto tisuća kuna, te Ministarstvu kulture koje je doniralo 200.000 kuna. Ukupni radovi vrijedni su oko dva milijuna kuna, a trajali su dvije godine.
U osvrtu o knjižnici dubrovačkih dominikanaca pater Stjepan Krasić rekao je kako su bijeli fratri u Dubrovniku biblioteku dobili koncem 15. stoljeća, te kako je ona za tadašnje vrijeme bila suvremeno opremljena. No dolaskom francuskih trupa u Dubrovnik 1806. godine, crkva je pretvorena u konjušnicu, samostan u vojarnu, a knjižnica je poslužila za vojničku spavaonicu. Tada je nepovratno nestao dio dragocjenih rukopisa, a knjižnica je bila oštećena toliko, da ju je bilo nemoguće popraviti.
Unatoč mnogim problemima, do danas je u biblioteci ostalo sačuvano stotinu srednjovjekovnih rukopisa, a značajna je i po broju tiskanih knjiga, među kojima je 240 inkunabula.
Svečanom otvorenju bili su nazočni i veleposlanici Norveške i Švicarske Knut Toraasen i Marcus Kaiser, te biskup dubrovačkih msgr. Želimir Puljić, koji je blagoslovio biblioteku.