S objavljene četiri zbirke priča i jednim romanom Wojciecha Kuczoka (Chorzow, 1972.) nazivaju vodećim mladim poljskim prozaikom, napominje urednica biblioteke Jadranka Pintarić.
Kuczok piše i poeziju, filmske scenarije i filmske kritike, dok mu je speleologija strast u slobodno vrijeme. Stalni je suradnik nekoliko najuglednijih kulturnih časopisa i dnevnih novina.
U književnosti se pojavio 1996. sa zbirkom Čuvene pripovijesti (Opowiesci slychane), za koju je dobio nagradu Poljske udruge izdavača.
U romanesknom se prvijencu Glibu (Gnoj, 2003.), koji poljski kritičari nazivaju kvaziautobiografskim, ipak, prema priznanju samog autora, krije i dio vlastitog životnog iskustva. Taj mu je roman donio 2004. i nagradu Nike, a ubrzo je prema njemu sam autor napisao scenarij za film Ožiljci (Pregi) koji je režirala Magdalena Piekorz. Film je 2004. osvojio Zlatnog lava na Festivalu poljskih igranih filmova u Gdanjsku.
Njegova posljednja knjiga, zbirka priča Sablasni krug (Widmokrag, 2005) izazvala je burne reakcije u poljskoj kulturnoj javnosti zbog radikalnog eksperimentiranja jezikom.
Po riječima autora Glib je bio zamišljen kao antibiografska ispovijest koja prikazuje svijet šleskih stanovnika, njihove međusobne odnose, društvene razlike, socijalni položaj, i t.d. Međutim, ispala je to priča o "obiteljskom paklu, koju pripovijeda dijete u trenutku kada je sve to daleko za njim, ali je svejedno ostalo djetetom", napominje Pintarić.