Napomenuo je kako u tome mnogo mogu pomoći udruge potrošača. Također treba poraditi na formiranju marketinške organizacije, koja bi promicala kvalitetu domaćih proizvoda, istaknuo je Čobanković te dodao kako je na Ministarstvu velik zadatak - povećati proizvodnju mesa, voća, povrća i ostalih proizvoda.
Slovenski državni tajnik za poljoprivredu Franc But istaknuo je kako su predstavnici njegove Vlade očekivali da će stanovništvo i nakon ulaska u EU kupovati većinom domaće proizvode, no ispostavilo se da tek jedna trećina Slovenaca preferira domaću proizvodnju.
Tijekom foruma predstavljena je i anketa o partnerstvu između proizvođača i potrošača hrane i javnoga sektora u Hrvatskoj.
Tako primjerice farmeri smatraju da su nekonkurentni na domaćem tržištu, da javnost uopće nije senzibilizirana prema njihovim poteškoćama, a mladi taj sektor izbjegavaju. Kao najveći problem seljaci ističu usitnjena gospodarstva, a kao najveću poteškoću u komunikaciji farmera i Ministarstva navode isplatu poticaja i nekontrolirani uvoz.
Udruge potrošača pak drže kako potrošači ne znaju procijeniti stvarnu kvalitetu domaćih proizvoda, dok farmeri suradnju s prehrambenom industrijom ocjenjuju izrazito lošom.
Ilija Rkman iz udruge Potrošač pozdravio je namjeru države da u pregovore s Unijom uključi i nevladin sektor, posebice potrošača s točno određenim zadacima i odgovornošću.
(Hina) xtp yds