Iako je pravno dio Srbije, u toj pokrajini s većinskim albanskim stanovništvom vladaju Ujedinjeni narodi još otkako je NATO 1999. bombardirao Srbiju kako bi je natjerao da prestane s nasilnim gušenjem albanskoga ustanka.
UN sad mora odlučiti je li Kosovo dovoljno napredovalo u primjeni demokratskih standarda, manjinskih prava i sigurnosti kako bi počeli pregovori o "konačnome statusu" od kojih Albanci očekuju ostvarenje nezavisnosti.
Solana nije rekao što piše u izvještaju koji sastavlja posebni UN-ov izaslanik za Kosovo Kai Eide. Taj bi izvještaj mogao dati zeleno svjetlo za početak pregovora. Solana je izrazio optimizam.
"Možemo očekivati, na temelju izvještaja Kaija Eidea o standardima, da će pregovori početi krajem ove godine", rekao je Solana na konferenciji u Parizu.
"Preblago je reći da će to biti osjetljiv proces. Nisu Beograd i Priština samo dijametralno suprotnih gledišta, već nemaju ni stabilno političko vodstvo koje bi moglo donijeti teške odluke", rekao je.
Eide će glavnome tajniku UN-a Kofiju Annanu idući mjesec preporučiti da počne s pregovorima ili da cijeli proces odgodi.