Najpoznatiji lovac na nacističke zločince i preživjela žrtva koncentracijskih logora Simon Wiesenthal preminuo je u Beču u 96-oj godini, objavili su njegovi suradnici.
Simon Wiesenthal čitav je svoj život posvetio istraživanju i progonu nacističkih ratnih zločinaca - a tijekom svog dugog života za svoj je rad dobio i brojna priznanja.
"Simon Wiesenthal bio je najveći borac našeg naraštaja. On je predstavljao moral i ljudskost, predstavljao je slobodni i demokratski svijet", rekao je izraelski predsjednik Moshe Katsav.
Wiesenthal je bio "neumoran borac protiv zaborava", kazao je austrijski kancelar Wolfgang Schuessel ističući da je njegovo životno geslo bilo "pravda, a ne osveta".
"Bez njegove borbenosti i borbe protiv antisemitizma, Europa nikada ne bi uspjela izliječiti svoje rane i pomiriti se", rekao je glavni tajnik Vijeća Europe Terry Davis.
"Sa Simonom Wiesenthalom odlazi neumoran borac za pravdom", kazao je sa svoje strane francuski predsjednik Jacques Chirac.
Izrazima sućuti i odavanju počasti Simonu Wiesenthalu pridružili su se i belgijski premijer Guy Verhofstadt, mađarski premijer Ferenc Gyurcsany, visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Javier Solana te mnogobrojne židovske organizacije diljem svijeta.
Pogreb Simona Wiesenthala bit će održan u petak u Izraelu, a posljednji ispraćaj u Beču će biti održan u srijedu na središnjem groblju. U čast Simona Wiesenthala, koji je bio počasni građanin Beča, na zgradi gradske vijećnice u Beču bit će izvješene crne zastave, a rimski gradonačelnik Walter Veltroni objavio je da će glavni grad Italije u počast Simonu Wiesenthalu njegovim imenom imenovati jednu rimsku ulicu.
Direktor Centra Simon Wiesenthal iz Jeruzalema Efraim Zuroff u utorak je izjavio da Wiesenthalova smrt neće utjecati na rad centara koje nose njegovo ime.
"Mi ćemo nastaviti s borbom istom upornošću prema njegovim načelima", kazao je Zuroff.