"Pobjeda u sedmodnevnom rujanskom ratu nije došla preko noći. Ona je rezultat danonoćnog rada mnogih, znanih i neznanih, jer su pripreme za obranu Šibenika počele još u rujnu 1990. godine", kazao je Vukošić.
Podsjetio je da je već u prosincu 1990. osnovan Krizni štab, a u siječnju iduće godine službeno su formirani aktivni i pričuvni sastav policije, pa je oko 1.400 ljudi sa šibenskog područja već tada bilo spremno braniti bilo koji dio Hrvatske.
U lipnju 1991. počelo je stvaranje legendarne 113. brigade tadašnjeg Zbora narodne garde u koju je, kazao je Vukošić, prešlo 70 posto ljudstva iz policijskih postrojbi s kompletnom opremom i naoružanjem.
Dodao je kako je prije Domovinskog rata na šibenskom području bilo 25 vojnih objekata, te da je preuzimanje vojarni na Žirju i u Zečevu bilo od presudne važnosti za tijek Domovinskog rata, u kojem je upravo obrana Šibenika bila jedna od prvih i najznačajnijih ofenzivnih akcija.
U sedam ratnih rujanskih dana na šibenskom je području srušeno i znatnije oštećeno 13 crkava, 10 objekata spomeničke baštine, među kojima katedrala Sv. Jakova, Muzej, Kazalište i Gradska vijećnica, uništena je elektroliza u Tvornici lakih metala, srušeni pogoni "Luke" i "Vinarije".
Šibenska gradonačelnica Nedjeljka Klarić kazala je da su događaji iz rujna 1991. "duboko u našim srcima i nikada ih ne smijemo zaboraviti", a dožupan Goran Pauk da "ne smijemo biti narod koji će svoje najsvjetlije pobjede pretvarati u rasprave i upitnike".