Odjeveni u odjeću iz vremena gradnje ceste, uzvanici su se okupili u Opatiji, gdje su se ukrcali na brod kojim su doplovili do riječke luke. Među njima su bili i kostimirani glumci koji su predstavljali glavnog projektanta ceste inženjera i generala austrijske vojske Filipa Vukasovića, tadašnjeg riječkog gradonačelnika Ljudevita Adamića i zagrebačkog nadbiskupa Maksimilijana Vrhovca.
U Rijeci je simbolično iskrcan teret s broda te natovaren na karavanu kočija koja je, u pratnji konjanika, prošla središtem grada. Danas poslijepodne ta će povorka krenuti trasom ceste prema Čavlima na Grobinštini.
U isto vrijeme na pozornici na Korzu smjenjivala su se kulturno-umjetnička društva s folklorom krajeva kroz koje cesta prolazi. Na trgovima su mještani Grobinštine i Gorskoga kotara u tradicionalnoj odjeći prikazivali stare zanate, poput potkivanja konja, bačvarstva ili predenja vune i kudjelje.
To je početak niza aktivnosti koje će se organizirati povremeno, kroz razne oblike, do 2011. godine, a njima će se nastojati skrenuti pozornost na vrijednosti Gorskoga kotara u turističkom i kulturnom smislu.
Cesta Lujzijana počela se graditi 1803., a 1805. dovršena je dionica Rijeka-Delnice, kao prva cesta na tom području koja je zadovoljavala potrebe ondašnjeg prometa. Nakon pogibije projektanta Vukasovića 1809. i prelaska francuske vojske preko Save, gradnja Lujzijane zaustavlja se u Netretiću blizu Karlovca. Dovršena je u potpunosti 1811. Francuzi, koji su okupirali to područje i dovršili cestu, nazvali su je po Napoleonovoj supruzi Mariji Lujzi.
Ta cesta, koja prolazi preko Gornjega Jelenja, Lokava, Delnica, Skrada, Severina na Kupi i Vukove Gorice, asfaltirana je 1957. i do izgradnje autoceste Rijeka-Zagreb bila je osnovna cestovna poveznica Rijeke i Zagreba.
Organizatori manifestacije su Turistička zajednica Grada Delnica i delnička tvrtka "Spectrum".