Roman oslikava život Ivana Austrijskoga koji je 1571. vodio ujedinjene kršćanske snaga u bitci kod Lepanta, napominje nakladnik na koricama knjige dodajući kako je tada malobrojno kršćansko brodovlje porazilo nadmoćne turske snage. Tom je pobjedom kršćanska vojska spriječila islamsko osvajanje Europe, dodaje nakladnik.
Napominje kako romanopisac prateći glavni lik, "oživljava ozračje europske povijesti 16. stoljeća s njegovom grješnošću i pobožnošću, pravovjerjima i herezama, nasiljem i idealima".
Nakladnik navodi riječi suvremenoga talijanskog književnika Davida Rondonija koji podsjeća, kako Louis de Wohl "svojim pripovjedačkim umijećem, očaravajućim stilom i dubokim psihološkim opisom likova, nudi više od puke povijesne spoznaje jer omogućuje čitatelju da se i sam uključi u svu dramatičnost događaja".
Roman "Posljednji križar" (462 str.) razdijeljen je na četiri knjige, u kojima autor prati događaje iz života Ivana Austrijskoga u razdoblju od 1554. do 1571. Na hrvatski jezik ga je preveo Robert Martinov.
Louis de Wohl (1903.- 1961.) istaknuti je njemački romanopisac, napisao je više djela, a na hrvatski jezik preveden mu je roman "Koplje".