Autori pišu o iseljavanju Hrvata tijekom proteklih stoljeća, njihovu društvenom, vjerskom i političkom organiziranju u novoj domovini te povezanosti s domovinom.
"Hrvati su tipičan narod iseljenika koji su stoljećima bježali pred turskim osvajačima i naseljavali se u Austriji, Ugarskoj i Italiji", piše urednik knjige Franjo Maletić, dodajući kako su kasnije Hrvati odlazili u Ameriku, Australiju, Novi Zeland i Južnu Afriku.
Po njegovim riječima posljedica tako masovnoga egzodusa je stoljetno postojanje dvije Hrvatske. Napominje kako je posebno bila važna moralna, politička, materijalna i vojna pomoć iseljenih Hrvata u Domovinskom ratu i uspostavi neovisne Hrvatske te podsjeća kako su iseljeni Hrvati osnovali i izgradili na stotine hrvatskih domova i crkava. Kako navodi unatoč visokoj cijeni koju su platili u doseljeničkom životu, naši ljudi mogu biti zadovoljni postignutim.
Knjiga "Iseljena Hrvatska" (504 str.) ilustrirana s 1400 fotografija, u četiri poglavlja, obrađuje iseljavanje Hrvata, njihov dolazak u novu domovinu, političko organiziranje i djelovanje te identitet i budućnost iseljene Hrvatske.
Povjesničar Ivan Čizmić (1934.) autor je više knjiga, a među njima i knjige "Hrvati u životu SAD". Psiholog Vlado Šakić (1954.) ravnatelj je Instituta za društvena istraživanja "Ivo Pilar", a objavio je, uz ine, knjigu "Načelo Vukovara". Povratnik iz iseljeništva Marin Sopta je publicist.