Velikoj obljetnici prethodilo je, naime, prije dva dana potpisivanje povijesnog mirovnog sporazuma između vlade u Džakarti i pobunjenika iz Aceha kojim bi se trebao okončati tridesetogodišnji sukob u kojemu je poginulo 15.000 ljudi.
Tim povodom vlasti u Acehu najavile su da će iz zatvora pustiti gotovo 300 separatističkih pobunjenika, od kojih neki izdržavaju osmogodišnje kazne. Osim toga, kazne zatvora bit će smanjenje za još 1.157 pobunjenika, kao i militantnom svećeniku Abuu Bakaru Baširu i 17 njegovih suradnika optuženih za bombaške napade na Baliju 2002. u kojima je poginulo 202 ljudi.
Sukarnov san o modernoj i ujedinjenoj zemlji, međutim, tek treba ostvariti.
"Gledano minimalistički, neovisni smo, s vlastitom vladom, stanovništvom, teritorijem", rekao je Asvi Warman Adam, povjesničar i politički analitičar Indonezijskog instituta za znanost.
"No s druge strane, daleko smo od toga da smo postigli ono što stvarno znači neovisnost: ispunjenje osnovnih potreba ljudi i blagostanje za sve".
Gotovo polovica od 220 milijuna stanovnika Indonezije živi s manje od dva dolara na dan, a gospodarstvo zemlje, zagušeno raširenom korupcijom, teško se oporavlja od azijske financijske krize 1997. i pada diktatora Suharta u svibnju 1998. godine.
Munarman, voditelj Indonezijske zaklade za pravnu pomoć, smatra da u zemlji ipak "sve ne stagnira". "Možemo reći da smo napredovali budući da imamo demokraciju u razvoju, građanske slobode, slobodu tiska, no druga temeljna ljudska prava, poput prava na zdravstvenu skrb i obrazovanje daleko su od ciljeva postavljenih prije 60 godina", rekao je.