"Pozivamo državna tijela da se pobrinu za potrebe onog dijela populacije koji je potisnut na rub odlučivanja", ističe u priopćenju Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) te dodaje da je mladež u nesređenome socijalno-ekonomskom položaju, "što je loše za ugled države koja želi povećati konkurentnost u svijetu".
Slovenija može konkurirati samo proizvodima i uslugama visoke kakvoće pa pozivamo vladu da popravi loš socijalni i gospodarski položaj mladeži i da izdvaja više za školstvo i izobrazbu, izjavio je predsjednik ŠOS-a Miha Ulčar.
O temama vezanim uz mladež i populacijska kretanja održano je mnogo skupova, a nekoliko političkih stranaka pozvalo je vladu da bolje podupre brojnije obitelji, riješi poreznu politiku i prilagodi školstvo potrebama naraštaja "na kojima svijet ostaje".
Slovenski zavod za statistiku objavio je u povodu Svjetskog dana mladeži zabrinjavajuće podatke o starenju ukupne populacije. Podaci govore da se broj mladih u dobi od 15 do 29 godina sa 460.000, koliko ih je bilo prije 25 godina, smanjio na 420.000 te da će oni za tri godine činiti samo 20 posto stanovništva.
Zanimljivost je da u toj dobi ima 13.000 djevojaka više od mladića.
Tri četvrtine mladih u dobi između 25 i 29 godina živi kod roditelja, a 20 posto njih ima vlastiti stan.
Dvije trećine mladih žena koje su rodile imaju samo jedno dijete, a sve je više obitelji s jednim roditeljem.
Mladi zbog svega toga pozivaju vladu da donese radikalne mjere kako bi se poboljšao položaj mladeži i zaustavila negativna demografska kretanja.